9 Листопада, 2011 19:08

Елтон Джон та Олена Пінчук представили свій другий спільний проект в Україні

9 листопада 2011 року в Києві засновники СНІД-Фонду Елтона Джона та Фонду Олени Пінчук «АНТИСНІД» представили журналістам свій другий спільний благодійний проект. Його мета – відкрити дівчатам і молодим жінкам, вразливим до інфікування ВІЛ, доступ до тестування на ВІЛ-інфекцію і до життєво важливої для них допомоги – соціальної, медичної, юридичної. Проект веде міжнародна благодійна організація «Право на здоров'я» (HealthRight International) за фінансової підтримки Фонду Олени Пінчук «АНТИСНІД» та СНІД-Фонду Елтона Джона. Фонд «АНТИСНІД» надав для проекту грант у розмірі 450 тисяч доларів.
Елтон Джон та Олена Пінчук представили свій другий спільний проект в Україні / Фонд Олени Пінчук

За оцінками експертів, сьогодні в Україні налічується від 20 до 100 тисяч вуличних дітей і безпритульних молодих людей, які живуть, головним чином, у великих містах.

Засновник одного з найбільших світових фондів по боротьбі зі СНІДом Елтон Джон і засновниця Фонду «АНТИСНІД» Олена Пінчук розповіли журналістам про новий проект і про результати свого трирічного співробітництва в Україні.

«Захист молодих жінок і дівчат – це ключовий фактор у перемозі над епідемією ВІЛ/СНІДу в усьому світі», – прокоментував Елтон Джон. – «Їх фізична, соціальна і економічна вразливість призводить до сексуальної експлуатації, і як наслідок – до інфікування ВІЛ. Саме тому так важливо постійно шукати все нові й нові способи їх захисту та підтримки. В цьому і полягає завдання нашого нового проекту».

«Ми хочемо допомогти тисячам дівчат піднятися до нас з підвалів, де вони мерзнуть, піддаються насильству, заражаються і народжують. Ми хочемо повернути їх. І хочемо, щоб вони знали: можливість повернутися є через наш центр, через поради психологів, через допомогу медиків і юристів, через доброту соціальних працівників і волонтерів», – зазначила засновниця фонду «АНТИСНІД» Олена Пінчук.

Дворічний проект, яким опікуються два фонди, працює в Києві з лютого 2010 року. Це проект допомоги безпритульним і бездоглядним дівчатам і молодим жінкам у віці від 14 до 24 років, які живуть і більшу частину свого часу проводять на вулиці, де вони піддаються постійному ризику інфікування ВІЛ та потрапляння у наркотичну залежність. Багато дівчат, які живуть на вулиці, є круглими сиротами. Вони піддавалися насильству в їх біологічних сім'ях, вони не мають власного житла, документів і роботи. Багато з них вагітні або мають дітей.

Більшість з них проводять на вулиці весь свій час або значну його частину. Вони часто не знають своїх батьків або просто не хочуть повертатися в свої нещасливі сім'ї. Іноді вони підтримують мінімальні відносини з родичами, але багато хто з них з тієї чи іншої причини повністю втратив зв'язок зі своїми рідними та близькими. Всі вони стикаються з однаковими проблемами: переохолодження, туберкульоз, насильство, депресія... Регулярне вживання алкоголю й наркотиків, ризик бути підданим насильству, залучення в ризиковані сексуальні відносини також роблять вуличну молодь дуже вразливою і до ВІЛ, і до інфекцій, які передаються статевим шляхом, і до ранньої вагітності.

У квітні 2010 року в рамках проекту було створено Центр допомоги дівчатам та молодим жінкам в складних життєвих обставинах, який називається «Право на здоров'я». Він працює на базі державної структури – Київського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. За півтора року роботи центру в нього звернулися понад п'ятсот молодих жінок. І кожна десята з них – інфікована ВІЛ або хвора на СНІД.

Тут вони можуть не тільки отримати найзвичайнішу побутову допомогу – прийняти душ, випрати свої речі, просто поїсти, але й отримати консультацію психолога та юриста, пройти тестування на ВІЛ, отримати направлення в спеціалізовані клініки. Тут дівчатам можуть допомогти у працевлаштуванні, відновленні документів або в пошуку тимчасового житла.

Для людини, яка живе на вулиці, найпростіші дії можуть стати непереборною проблемою. Тому дівчатам, які приходять у центр, допомагають пройти підтверджувальне тестування і стати на облік у СНІД-центрі, отримати допомогу, оформити документи на дитину і проконсультуватися з лікарем.

Споживачів ін'єкційних наркотиків спрямовують у партнерські організації для отримання послуг зі зменшення шкоди, консультацій нарколога, їх підтримують у проходженні детоксикації, допомагають отримати замісну терапію. Всього з клієнтками центру працює понад сорок партнерських організацій.

Поширення ВІЛ-інфекції серед дітей вулиці та вуличної молоді в Україні

У 2008 році благодійна організація «Право на здоров'я» (HealthRight International) спільно з Американським центром з контролю та профілактики захворювань (CDC) і за підтримки СНІД-Фонду Елтона Джона провела дослідження поширеності ВІЛ-інфекції та факторів ризику серед дітей вулиці та вуличної молоді у віці 15-24 років у Києві, Одесі та Донецьку. Отримані дані показали високий рівень ВІЛ-інфекції у цьому середовищі в усіх трьох містах: Київ – 18,7%, Одеса – 26,7%, Донецьк – 9,8%. Багато з тих, хто взяв участь у дослідженні, були напівсиротами або повними сиротами: Київ – 49%, Одеса – 60%, Донецьк – 59%. Відсоток вуличних дівчат і молодих жінок у цій аудиторії досягає 24%, і при цьому вони є дуже вразливою підгрупою вуличних мешканців. Дослідження показало, що багато дівчат мали сексуальні стосунки більш ніж з одним партнером одночасно, і хоча б раз їх змушували вступити в статевий контакт. На момент проведення дослідження деякі дівчата були вагітні і при цьому не мали доступу до медичних послуг та психологічної підтримки.

На 16-й сесії Ради ООН з прав людини була озвучена глобальна статистика по дітях вулиці. У 2010 році в світі налічувалося 218 мільйонів дітей, які працюють і живуть на вулиці. 29 тисяч дітей щодня вмирали від голоду і хвороб, що піддаються лікуванню. Щорічно вмирають 11 мільйонів дітей, причому 4 мільйони – протягом першого місяця життя.

Результати роботи проекту «Діти плюс»

В Україні вже три роки працює спільний проект Фонду Олени Пінчук «АНТИСНІД» та СНІД-Фонду Елтона Джона, який називається «Діти плюс». Мета цього проекту – поліпшити життя дітей, народжених ВІЛ-позитивними матерями, інтегрувати їх у соціальне середовище, змінити ставлення суспільства до таких дітей, допомогти їм перейти з дитячих будинків до прийомних сімей, до нових батьків та опікунів.

П'ятирічний проект «Діти плюс» стартував у лютому 2008 року. Сьогодні він реалізується в одинадцяти регіонах України. Проект веде Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом у партнерстві з румунською організацією Роменіан Енджел Еппіл (Romanian Angel Appeal). Фонд Олени Пінчук «АНТИСНІД» виділив для цього проекту грант у 2,5 мільйони доларів, а СНІД-Фонд Елтона Джона додатково залучив 500 тисяч фунтів від The Big Lottery Fund. Сьогодні проект працює в одинадцяти регіонах: у Черкасах, Харкові, Одесі, Полтаві, Сумах, Миколаєві, Макіївці, Сімферополі, Севастополі, а також у Чернігові та Донецьку.

Завдяки фахівцям проекту 1 442 дитини (до 2013 року таких дітей буде 1 500), яких торкнулася епідемія ВІЛ/СНІДу, залишилися в своїх біологічних сім'ях і не потрапили до інтернатів чи дитячих будинків. Такі сім'ї отримують допомогу психологів, соціальних працівників, юристів; ВІЛ-позитивні батьки беруть участь у групах взаємодопомоги і «Школах батьківства».

За 3,5 роки роботи проекту нові сім'ї з'явилися у 104 ВІЛ-позитивних дітей-сиріт (до 2013 року планувалося охопити 96 дітей).

Співробітники проекту залучили до роботи з розкриття статусу 893 дитини (до 2013 року планується залучити 1 000 дітей).

2 675 вчителів і вихователів пройшли тренінги за тематикою ВІЛ/СНІДу (до 2013 року через ці тренінги пройде 3 000 педагогів). Це допомагає зробити життя ВІЛ-позитивних дітей в школах і дитячих садках більш комфортним, а ставлення до них з боку педагогів і однолітків – більш толерантним.

Донори проекту:

The Elton John AIDS Foundation – EJAF (www.ejaf.com) є однією з найвідоміших у світі неурядових організацій, яка підтримує інноваційні навчальні програми з профілактики ВІЛ/СНІДу та підтримки ВІЛ-позитивних людей. З часу заснування фонду в 1993 році Елтон Джон виділив понад 225 мільйонів доларів для реалізації необхідних програм у 55 країнах світу. Зараз фонд керує поточними проектами з загальним бюджетом 43 мільйони доларів в 11 країнах світу, надаючи допомогу більш ніж мільйону людей. Фонд підтримує роботу своїх проектів, зокрема, через проведення спеціальних заходів, окремих маркетингових проектів, збір добровільних внесків приватних осіб, організацій і фондів.

За додатковою інформацією, будь ласка, звертайтеся до Виконавчого директора фонду Anne Aslett: [email protected].

Фонд «АНТИСНІД» (www.antiaids.org) заснований Оленою Пінчук у вересні 2003 року. На сьогодні це перший і єдиний в Україні приватний фонд по боротьбі зі СНІДом. Протягом восьми років своєї роботи фонд постійно займається проблемами ВІЛ-позитивних дітей. Фондом були відкриті 15 депозитів по 5 000 доларів кожен для сімей, які взяли на виховання ВІЛ-позитивних дітей. Фонд придбав будинок і квартиру для двох прийомних сімей, які взяли на виховання вісім ВІЛ-позитивних дітей у Макіївці. Фонд постійно допомагає дитячим будинкам, в яких знаходяться ВІЛ-позитивні діти. Це реконструкція, придбання меблів та обладнання для будинків дитини в Києві («Берізка») і Харкові («Зелений Гай»). Це ремонт і допомога спеціалізованому будинку дитини в Макіївці й інфекційному відділенню Київського міського центру репродуктивної та перинатальної медицини, допомога дитячим будинкам в Одесі та Білій Церкві, дитячим центрам у Запоріжжі, Дніпропетровську та Миколаєві, інфекційній лікарні та відділенню для лікування при ВІЛ/СНІДі в Києві й Чернігові, центру дитячої кардіології та кардіохірургії. Це створення кабінету денного перебування для дітей з ВІЛ/СНІДом в Київському міському центрі СНІДу. Це мобільні клініки для надання допомоги ВІЛ-позитивним дітям, які живуть у віддалених регіонах Миколаївської, Одеської, Донецької, Дніпропетровської, Київської області та в Криму.

За детальною інформацією, будь ласка, звертайтеся до Павла Пімінова, директора з комунікацій Фонду Олени Пінчук «АНТИСНІД»: +380 44 490 4805, [email protected].

Виконавець проекту:

«Право на здоров'я» (HealthRight International) – міжнародна організація, яка працює у сфері охорони громадського здоров'я та захисту прав людини для забезпечення можливостей з охорони здоров'я тих, хто опинився в складних життєвих обставинах. Її проекти спрямовані на вирішення медичних і соціальних проблем, які ускладнюються одночасним порушенням прав людини. В Україні «Право на здоров'я» працює з 2005 року, в даний момент реалізує програми по забезпеченню доступу до медичних, соціальних, освітніх послуг для ВІЛ-позитивних та наркозалежних жінок та їхніх дітей, а також для вуличних підлітків та дітей груп ризику. Пріоритетами організації «Право на здоров'я» є висока якість послуг, що надаються, створення партнерських відносин, адвокація з метою розширення доступу до соціальних сервісів та зниження дискримінації.

Більше інформації про організацію є на сайтах www.healthright.org і www.healthright.org.ua.

Відео

Если вы нашли ошибку в тексте, выделите ее мышью и нажмите Ctrl+Enter

Матеріали по темі